Mindenkinek szüksége van Önmagára

...Képesek legyünk vigyázni arra, hogy az adott perc pontosan úgy teljen el, ahogyan azt szeretnénk...az a perc soha többé nem jön vissza...Ez óriási hatást gyakorol jövőnk építőköveire...

A gyógynövények, fűszernövények, zöldségek, gyümölcsök ismerete és felismerése és nem utolsó sorban használatuk, fogyasztásra való előkésztésük nagy körültekintést igényel! Nem mindegy ugyanis, hogy főzzük, forrázzuk, áztatjuk őket, melyik részét fogyasztjuk. Milyen forrásból szerezzük be a táplálék-kiegészítőket, melyek termesztésével, gyűjtésével magunk nem boldogulnánk vagy éppen a Föld másik részein honos táplálék vásárlásáról legyen szó. Ahogy lehet gyógyszer, úgy méreg is a szervezetnek!  Olvass utána akár itt! Kérd segítségemet! Egy csészében, egy zöld élelmiszerben elkészítve kis mennyiségben fogyasztjuk őket, de a hiedelemmel szemben, amit a vegyszeres-gyógyszerek hatása, hatásmechanizmusa miatt gondolnánk róluk, igenis profi egészségvédők és gyógyítók! /A leírások Gyuri bácsitól, Maria Trebentől, Gudrun és Peter Germantól, Csizmadia Ágnes jegyzeteiből valók./

A bodzavirág - gyógynövény

Népszerű náthatea. Megfázásos időszakban különösen ajánlott megelőzésre és a már meglévő betegségekre is, mert nagyon jó köhögés-, valamint lázcsillapító és izzasztó. Este lefekvéskor, forró lábfürdő után igyunk egy csésze forró bodzateát. Torokgyulladásra, rekedtségre jó öblögetni a teájával, fülfájásnál gőzölni lehet vele. Az egyik legkellemesebb ízű tea, nemhiába kedvelt a belőle készült szörp. Korlátlan mennyiségben és ideig lehet fogyaztani, Vértisztító, emésztésjavító tulajdonsága és enyhe hashajtó hatása is van. Vízhajtó, ezzel a veseműködést is segíti. Nyugtató hatása van.

Cickafark virágos hajtás - gyógynövény

Az egyik leghasznosabb, legtöbbet tudó gyógynövény. Különösen a nőknek fontos a benne található ösztogén miatt. Menstruációs zavaroknál, női bajokra, gyulladásos megbetegedésekre kiváló. A méh és a petefészkek gyulladásánál, cisztánál, miómánál, endometriózisnál teáját hüvelyirrigálásra is ülőfürdőként is ajánlatos használni. Ezenkívül máj- és epeműködést segít, koleszterint csökkent. Görcsös gyomorfájdalomnál, bélgörcsöknél és a húgyutak betegségeinél hoz segítséget görcsoldó hatása. Antiszeptikus, ezért excéma kezelésére, felrepedezett bőrre pakolásként alkalmazható.

Oregano - Szurokfű virágos hajtás - gyógynövény

Teája a legzőszervek megbetegedéseinél, hörgőgyulladásnál ajánlott, mivel gyengén izzasztó és nyákoldó, antiszeptikus hatású. Ilyenkor napi 3x1 csészével kell fogyasztani. Köhögéscsillapító, jó hangszalaggyulladásra. Utóbbi esetben nem szabad melegen inni. A negyedórás áztatás után hagyjuk kihűlni. A langyos teával mélyen hátrahajolva gargalizálni kell, és csak ezután lenyelni. Étvágy- és emésztésjavító. A nemi működési zavaroknál idegerősítő és görcsoldó. Fájdalmas, görcsös menstruációnál is használják. Az agyalapi mirigy működését segíti. Fűszerként is használható, a majoránna, a kaukkfű ízvilágához tartozik.

Galagonya virágzó ágvég - gyógynövény

A galagonya a szívünk védője. Kiváló vérnyomáscsökkentő. Szívritmust szabályoz, szívideget nyugtat, a szív és az erek izmait rugalmasan tartja, javítja a vérkeringést. Szívkoszorúér bántalmakra is hatásos. Szédülést, szorongást, szapora szívdobogást és rövid légzést lehet vele kezelni. Az ideges görcsök ellen is jó hatású. Stresszoldó, nyugtató, altaló. Érelmeszesedés ellen is javasolt: tisztítja az ereket, nem tágítja azokat, mint a gyógyszerek. A rohanó életmód nagyon megterheli a szívünket és az idegeket. Ezért jó, ha heti egy-két csésze galagonya teát megiszunk megelőzésként, még ha egészségesek vagyunk is.

Mezei zsurló meddő hajtás - gyógynövény

Egy csésze zsurlótea napközben fogyasztva vizelethajtó, vesetisztító. Kis veseköveket és vesehomokot is lehet oldani napi 2-3 csésze teával. Általános anyagcsere-szabályozó. Baktériumos fertőzéseknél és vesemedence gyulladásnál jó hatású. Vesecisztánál a zsurlótea fogyasztása mellett a teafüvet kívülről tegyük a vesére dunsztkötésben. A szervezetben lévő mészlerakódás ellen is hatásos. Szívnyugtatóként is használja a népgyógyászat. Kovasavtartalma miatt teáját 2-3 perces főzéssel és nem csak forrázással készítjük. Szintén a kovasav miatt legfeljebb 6 hétig szabad folyamatosan inni.

Kisvirágú füzike virágos hajtás - gyógynövény

40 éves kortól minden férfinak hetente legalább egy csésze kisvirágú füzike teát kellene inni. Kiválóan karbantartja a prosztatát. Megelőzhető vele az időskori jóindulatú prosztat megnagyobbodás, valamint nagymértékben csökkenthető a prosztatarák kialakulásának veszélye. Időskorban heti egy csésze már nem elég, fokozatosan növelni kell a mennyiséget, hatvanéves korban már napi egy csésze teát kell inni. Csökkenti az éjszakai vizelések számát, biztosítja a nyugodt pihenést.

Hólyagbántalmakra és azok megelőzésére is ajánlott, ezért nem kizárólagosan a férfiak teája, nők is használhatják. Felfázás és hólyaghurut esetén nagyon hatásos. Gyomor- és bélhurutnál is eredményes a használata. Folyamatosan fogyasztható, hozzászokni nem lehet. Minden esetben reggel éhgyomorra igyuk meg.

Közönséges galaj virágos hajtás - gyógynövény

Ezt a gyógynövényt egyedül Maria treben könyvében lehet megtalálni. Magyarországon nem sokan gyűjtik, pedig nagyon hasznos, az egész mirigyrendszerünket védő gyógynövény. A funkciókat normalizáló hatásának köszönhetően kiváló a pajzsmirigy alul- és túlműködése esetén is. Napi egy csészével kell ilyenkor napközben többször gargalizálni, majd a teát meginni. Ha göb is van a pajzsmirigyen, akkor a leforrázott teafüvet éjszakára a göbre lehet tenni dunsztkötésben, ez csökkenti a duzzanatot. Bőrbetegségek kezelésére is használatos. Minden embernek hetente legalább egy csésze közönséges galaj teát kellene fogyasztania téli időszakban.

Mezei katáng virágos hajtás - gyógynövény

Vadcikóriának is hívják. Amikor sokan itták a cikóriakávét, nagyon kevés volt az epe- és májbeteg ember, mert májat, vesét, lépet tisztít. A felesleges epét és vizet elhajtja. Epe- és májproblémáknál három hetes kúra javasolt, ahol az első héten minden nap, a második héten minden másnap, és a harmadik héten minden harmadik nap kell inni egy csésze katáng teát reggel, éhgyomorra. Székrekedésre is használható. Rendszeres használatával normális székletürítés biztosítható. Fogyasztó hatása is van, mivel elősegíti a bélműködést és nem engedi, hogy az elfogyasztott étel mind feldzívódjon és lerakódjon a szervezetünkben. A benne lévő inulin miatt cukorbetegség kezelésére is jó. Ez az egyik olyan növény, amit főzéssel kell elkészíteni.

Ánizs - fűszernövény

Kelet mediterrán területekről származik, vagy Nyugat-Ázsiából. A Fölsközi-tenger környékén őshonos, már az egyiptomiak is használták. A távolkeleti konyhákban (India, Irán, Indonézia) nem tesznek különbséget az ánizs és az édeskömény között. A Fülöp-szigeteken a csillagánizs a népszerű fűszerféleség, és szintén ánizsnak nevezik.

Az ánizs (Pimpinella anisum), egynyári lágyszárú növény, kb. egy méteresre nő meg, a petrezselyemfélék családjába tartozik. Apró, sárgásfehér virágai laza ernyősvirágzatot képeznek. Legfőképpen terméséért, az ánizsmagért termesztik a növényt.

Az ánizs magjának édeskés, félreismerhetetlenül az édesgyökérre emlékeztető aromája, íze van, még sincs rokonságban azzal az európai növénnyel, mely az édesgyökérlevet szolgáltatja.

Hatóamyaga: illóolaj, zsírolaj, fehérja, cukor.

Gyógyhatásai: jó hatással van az emésztőrendszerre, étvágyjavító, tisztítja a vért, fertőtlenít, erősíti az idegeket, használható epebántalmak esetén, jó váladék és nyákoldó, nagyon jó görcsoldó és szélhajtó - babáknak nagyon ajánlott!

Az amaránt - gabonanövény

Egy kiterjedt növénycsalád, a disznóparéjfélék tagja, igénytelen, szárazságtűrő, ellenáll a legtöbb kártevőnek. Kétszikű, zárvstermő, egyéves növény, a szél porozza be. Szegfűvirágzata többféle színű lehet. Dísznövényként leginkább a piros színű virágú terjedt el.

Amerikában volt kultúrnövény, az őslakosok egyik legfontosabb terménye volt, a babbal, a kukoricával, a burgonyával egyenértékű élelmiszerként. Azték, inka, maja réglszeti leletek, források szerint termesztése ottani ősi társadalmakban legalább hatezer éve folyt, zöld növényként (a spenóthoz hasonlóan) és őrölt magjait (kenyérfélék sütésére) egyaránt használták.

Érdekesség: azték feljegyzések szerint különleges szerepe volt, vallási ünnepeiken az őrölt amarántmagot embervérrel keverve szakrális szertartáson fogyasztották el. Európai hódítók törtek az ősi birodalmakra, akik betiltották, hogy neszolgáljon ezen szertartások eszközéül. 1974-ban Michigan-ben vizsgálták meg táplálkozástudományi értékeit és "rehabilitálták" az étrendbe, sőt, felvették az űrhajósok étrendjébe. Európába a biotermesztéssel, jóval később érkezett, főleg Németországban, Ausztriában termesztik, Magyarországon csak pár éve ismert.

Miért jó? A hagyományos gabonanövényekhez hasonlítva jóval kevesebb szénhidrátot tartalmaz, ellenben jóval több a fehérje-, zsír-, rost- és ásványianyag tartalma. Jelentős mennyiségű lizin található benne, amely az izomépítés aminosava és segít az érelmeszesedés ellen is. A búzalisztben lévő biológiailag hasznosuló vasból, kalciumból, cinkből és magnéziumból többszörösét tartalmazza. Bőséges vitaminforrás: riboflavin, niacin és tokoferol is van benne, illetve aszkorbinsav tartalma is magas. A rostanyag tartalma jelentős: 7-15%-os!

Lisztérzékenyek is fogyaszthatják, mert fehérjéje gluténmentes, nem tartalmaz gliadint!

Fogyasztható levele, mint a spenót, főzeléknek, illetve a magja is kenyérgabonaként: müzlibe, de melasszal, mézzel magában is. Őrleményéből kását, krémlevest, lisztjéből kenyerert, tésztákat, süteményeket, pudingféléket lehet készíteni. Sósan és édesen is elkészíthető, mert íze semleges. Diétás étrendbe jól beilleszthető: energiaszegény, fohyókúrás étrendbe, cukorbetegek és lisztérzékenyek étrendjébe is kiváló.

Articsóka - dísznövény, fűszernövény

A Földközi tenger térségéből származik. Magyarországon dísznövényként ismerik, zöldségként fogyasztva pedig már a görögök és a rómaiak is termesztették. Évente kétszer is terem.

A növény igen gazdag ballaszanyagokban: káliumban, foszforban, magnéziumban, vasban és B1 vitaminban. Tartalmaz fehérjét, szénhidrátot, zsírt, nátriumot és kalciumot is, valamint A-, B2 és C-vitamint. 100 grammban mindössze 55 kcal energia van!

Gyógyhatásai: afrodiziákum, vizelethajtó, leheletfrissítő, dezodoráló. Az olaszok a levelét nyersen vagy forrázatként vizelethajtásra, szárát forrázással készült 24 órás kivonatában pedig reumás és köszvényes fájdalmak enyhítésére használják. A cinarin és a szilimarin a fő hatóanyaga, flavonoidokban gazdag: megakadályozza a májsejtek károsodását, védik a szervezetet a méreganyagokkal szemben.

Inulint tartalmaz, egy olyan poliszacharidot, ami csak lassan bomlik le a bélben, így segíthet az étkezések utáni hirtelen vércukorszint emelkedés, ingadozás megelőzésében. Cukorbetegek számára hasznos!

A modern fitoterápia leveleiből préslét, levélkivonatokat készít, mely antibiotikus hatású és enyhíti a méreganyagok okozta májrendellenességeket. Másrészt kimutatták, hogy hatásai közé tartozik az epe termelésének és normális összetételének fenntartása, elősegíti az epeutak összehúzódását, megszűnteti az epehólyag atóniás állapotát, az epehólyag-gyulladást, rendszertelen összehúzódását, ezáltal az epebántalmak okozta emésztés javul. A vér zsírtaltalmát is csökkenti.

Brokkoli - zöldségféle

A brokkoli a káposztafélék családjába tartozik, mely a Földközi-tenger vidékéről származik.

A zöldségfélék között nagyon értékes növény. Könnyen emészthető, érzékenyebb gyomrúak is fogyaszthatják. Vitaminokat, ásványi anyagokat, valamint emészthető rostokat, flavonoidokat, izocianátokat is tartalmaz.

A vitaminok közül gazdag C-vitaminban, karotinban, B1-, B2-, B3- (niacin), B5- (pantoténsav), B9- (folsav) és E- (tokoferol) vitaminokban. Sok káliumot, kálciumot, magnéziumot, vasat, nátriumot, cinket és foszfort tartalmaz.

A brokkolit C-vitamin, bétakarotin és folsav tartalma miatt rákmegelőző étrendben alkalmazzák. Kiemelkedő mennyiségben tartalmazza a szulforán vegyületet, amely kemopreventív anyag, valamint támogatja a méregtelenítésben igen jelentős enzimek működését. Ez a vegyület elpuszítja a Helicobacter pylori nevű baktériumot, amely felelős a gyomorfekély és a gyomorrák kialakulásában, nyálkahártya gyulladásaiban. A brokkoli tartalmaz még nagy mennyiségben kampferolt, mely meggátolja  a peteészekrák kialakulását. Az izocianát vegyület-tartalma pedig meggátolja a túlzott hormontermelést, így jótékony hatással bír a növény a pajzsmirigyre is.

A cikória - zöldség és gyógynövény

Egyike a legősibb zöldségféléknek. Őse a gyomként ismert katáng, melynek virágzatát forrázva gyógynövényként használjuk. Gyökerét pótkávénak (vad), levelét salátának is termesztjük (termesztett). A fészkesek családjába tartozó növényfajta, a mindenütt előforduló mezei katáng nemesített változata. Az ős alak Európában, Afrika északi részén és Ázsiában elterjedt. Már az ókorban a görögök és a rómaiak is ismerték a vad és a termesztett változatát is.

Hazánkban termesztése nagy előkészítést igényel. jól felásott, gereblyézett, hengerezett földbe, egymástól 30cm-re kell elvetni magjait májusban, júniusban. Egyelni szükséges a gyökerek növekedése miatt. Meleget és egyenletes vízmennyiséget igényel, fagyérzékeny, ezért a gyökeret októberben fel kell szedni.

Méltánytalanul mellőzzük a cikóriát, pedig az egyik legősibb és legértékesebb zöldségnövényünk. Szereplője a korszerű táplálkozásnak.

Hatóanyagai: cholin, cieholin, inulin, laktutin, gyümölcscukrok. Rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztést, kalciumot, káliumot, foszfort, meszet tartalmaz. Legalább annyi A-vitamin van benne, mint a sárgarépában. Gyökerében 15% inulin található. Gyökerét pótkávé és inulin gyártására használják. Rózsáját megsütve, főzve lehet fogyasztani, krémlevesként, köretként és salátaként.

Feketeribizke

A ribiszkefélék családjába tartozik, hazánkba a Földközi-tenger vidékéről került. Magyarországon liget- és láperdőkben szórványosan fordul elő, inkább termesztik. Gyógynövény fajtája nincsen.. 1-2 méter magas fásszárú cserje. Levelei tojásdad formájúak, a fonákján sárga illóolajmirigyekkel, virágzata lecsüngő, termése fürtös. Áprilisban virágzik, nyáron érik. Íze fanyar.

Fogyasztása kifejezetten ajánlott. Gazdag antioxidáns tartalma van, sok polifenol, flavonoisd és antocián található benne. Érfalvédő tulajdonságait emlegetik. Vitaminjai: karotin, B1, B2, C- és E-vitamin, illetve kalcium és vastartalma magas.

Magjának zsíros olaja gazdag gamma-linolénsavban, mely a bőrgyulladás kezelésében nagy jelentőséggel bír, a XII. században mint a kiütéses, gyulladt bőr orvosságát említik a régi kolostori írások.

Héjában található az antocián festékanyag, mely baktériumölő hatású (E. coli), így nagyon jó gyulladáscsökkentő hatása van. Skandináviában a száraz héj őrleményt hasmenés ellen használják,

A leveléből készített tea vízhajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó hatású., ez az illóolajoknak, a cseranyagoknak és a rutinnak köszönhető. Csillapítja az ízületi és reumás panaszokat, és hólyag-, vese- és prosztatabetegségekben is javallott. Biológiailag nagyon értékes növény. A benne található cukor 55%-a gyümölcscukor!

Gyümölcsként, szörpként, teaként, lekvárként és befőttként is ehetjük. Teáját vese- és szívelégtelenségben szenvedők nem fogyaszthatják!!

Papaya - gyümölcs, gyógynövény

A papaya egy körteformájú gyümölcs zöldessárga vékonyhéjjal. A Karib-szigeteken őshonos, a trópusok egyik legelterjedtebb haszonnövénye, mert minde egyes részét hasznosítják.

Éretlen gyümölcsei tejnedvet tartalmaznak, melyet az őslakosok sebek, gombás bőrbetegségek, fertőzések és sömör gyógyítására használták. A Fülöp-szigeteken gyökerének főzetével aranyeret gyógyítottak, a jávai bennszülöttek gyümölcsét ízületi bántalmak megelőzésére fogyasztották. A japánok a gyümölcs levét emésztési zavarok kezelésére használták, az asszonyok a menstruáció serkentésére, illetve vetélés vagy szülés megindítására éretlen papaya gyümölcsöt ettek. A magokat borspótlónak használják.

Mire jó? Az emésztési tranzit idő lerövidülésével csökken a szervezetben a zsír felhalmozódásának és a méreganyagok felszívódásának a lehetősége. Hatásos bélféreghajtó, bélfertőzések esetén. Éretlen gyümölcsében hat különböző fehérje- és zsírbontó enzimet izoláltak. A papain enzim a pepszint és a pankreatint meghaladó mértékben segíti az emésztést. Ez azoknak fontos, akik fehérjebontó-enzimtermelés elégtelenségben vagy gyomorsavhiányban szenvednek. A rosszul emészett fehérje az emésztőrendszerben hozzájárul ahhoz, hogy a nyálkás fehérjeanyagok, az ún. mucoproteinek a belek nyálkahártyáira lerakódjanak. Sor betegséget okoznak: székrekedés, köszvény, cukorbetegség, magas vérnyomás, gyulladás. A papin enzim a saját tömegénel 35-szörösét kitevő állati fehérje lebontására képes!! Felszabadítja a fehérjék építőköveit, az aminosavakat, ez csökkenti az emésztetlen fehérjék rothadási folyamatai, megtisztul a bélfal a nem oda illő nyálkától, elhalt szövetektől. A papaxa levele a legértékesebb része, gazdag papainban és fehérjében. Ezekben a fehérjékben az összes esseznciális aminosav megtalálható. A legfontosabb az arginin, melynek nagy hatása van az ondóterlésre és a vértiszttásra, és befolyásolja a növekedési hormon termelését is (közvetve a DNS és RNS állományt).

Az anyagcsere szabályozásában főszerepet kapott!!!

Étkezések után fogyaztva csökken a szervezetben a zsír felhalmozódásának és a nméreganyagok felszívódásának a lehetősége. Külsőleg is kiváló az elhalt hámsejtek eltávolítására, a bőr megtisztítására is, nemcsak belsőleg a bélfal tisztításra!

A noni - gyümölcs

A polinéziai gyógyítók, a kahunák évszázadok óta alkalmazzák a nonit, ezt a szelíd és sokoldalú "gyógyszert". Nagy mennyiségű proxeronint tartalmaz, 800x annyit, mint az ananász. Ezt a tápanyagot az emberi szervezet xeroninná alakítja át, olyan anyaggá, amely nélkülözhetetlen az anyagcsere folyamatok zavartalanságához. A xeronin serkenti a "boldogsághormonok", az endorfinok elválasztását. A noni gyümölcs kivonatának nagy adagja hatásában megfelel a morfiumszulfát 70%-ának, és még függőséget sem alakít ki! Ezenkívül képes megkötni a szerotonint, ezért segít a depressziósoknak, és sikeresen alkalmazható drog-, alkohol- vagy nikotinelvonási tünetek esetén is. A skopoletin hatóanyaga a szív- és keringési rendszerre gyakorol jó hatást, illetve gyulladás gátló tulajdonságai miatt segít allergia esetén. míg a damnacanthal gátolja a rákos sejtek növekedését.

A trópusi országokban élő fa termését már 2000 éve használják számos betegség gyógyítására. Afrikában hashajtóként, Indiában vágyfokozó szerként, Ausztráliában az asztma, allergia, megfázások gyógyírja, Közép-Amerikában pedig gyulladások, fejfájás, reuma és daganatos betegségek kezelésére használják.

Több, mint 100 bioaktív hatóanyagot azonostottak benne, köztük számos vitamint, aminosavat, enzimet, alkaloidot, flavonoidot, nyomelemet, ásványi anyagot és többszörösen telített zsírsavakat. Immunerősítő és sejtregeneráló hatású!

Fő hatóanyagai: antrakinon, proxeronin, poliszacharidok (T-limfociták és macrofágok termelődése), aminocukrok, vitaminok, scopoletin (betolakodók ellen), alizarin, damnacantal, alkaloidák (fokozzák a sejtek ópiát-receptorainak érzékenységét, azaz fájdalomcsillapító hatással bír). A noni csíraölő ezáltal, mérsékli az allergiás tüneteket, támogatja a keringést, csökkenti a vérnyomást, javítja a teljesítőképességet, a hangulatot, megelőzi az érelmeszesedést, és sok kutatás folyik vele kapcsolatban a daganatterápiában is, mert erősen antibakteriális, nagy eséllyal kiöli a fertőző baktériumokat, mint a pseudo-monas aeruginosa, proteus marganii, staphyloroccus aureus, bacillus subtilis, escherichia coli, salmonella és shigella fajokat, és fokozza a kemoterápiás szerek hatását is.

Folyamatosan bővítve ;-)

Szabóné Dr. Magyar Anita

20/936 5213



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 24
Heti: 122
Havi: 419
Össz.: 169 070

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógy- és fűszernövények
Mindenkinek szüksége van Önmagára - © 2008 - 2024 - lelkiegyensulyunk.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »